Meşhur lisede öğretmenden şok ifade: “Puttana” krizi

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Özel İtalyan lisesinde görevli öğretmenin, öğrencilere orta parmak işareti yaptığı ve küfrettiği tartışması üzerine soruşturma başlatıldı. Öğrenciler, öğretmenin bu hareketini ve küfrünü ailelerine söyleyince veliler, okul yönetimine şikâyette bulundu.

Okul yönetiminin velilere gönderdiği bilgilendirmede, “İdaremize iletmiş olduğunuz şikâyet mektubunda dile getirilen hususlar, başlıklar halinde tarafımızdan öğretmenimize iletilmiş olup, öğretmenimizin bu hususlara dair açıklamaları yazılı olarak alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Öğretmen ise 24 Mayıs’ta okul yönetimine verdiği savunmasında, bahsi geçen iddiaları doğruladı ancak ortak parmak hareketinin ‘küfür’ olarak algılanmaması gerektiğini belirtti. Sabah’tan Muhammed Uzun haberine göre, H.S., “Öğrencilerin davranışlarının ders işlememi imkânsız kıldığı ve sınıf kontrolünü zorlaştırdığı noktada, dikkati toparlamaları adına ıslık çaldığım gibi, ortak parmak işaretini asla tam ve net şekilde değil; ama dikkatleri çekecek gibi yaparak böyle bir hareketin küfür olarak göründüğünü, insanların bu harekete nasıl böyle bir anlam verdiğini söyler, sınıfı sakinleştiririm. Bu hiçbir zaman bir şahsa küfür olarak yapılmamıştır. Yapılmayacaktır” dedi. Öğretmen H.S., öğrencilere küfretmesiyle ilgili ise “Dün, işlediğimiz roman kahramanının hafifmeşrep tanımlamalarını öğrencilerime açıklamak adına, sınıfta açıkça söyleyemediğim için ‘Özür dileyerek nasıl söyleyeyim ‘puttana’dır’ dedim, doğrudur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir