Serdar Sertçelik’in Macaristan’da yakalandıktan sonraki fotoğrafı ortaya çıktı

Ayhan Bora Kaplan davasının firari sanığı olan ve yurt dışına kaçırılan “M7” kod isimli Serdar Sertçelik, Macaristan’da yakalandı.

Hakkında kırmızı bültenle arama kararı bulunan Sertçelik’in iadesine ilişkin süreç başlatıldı.

“Sınır kapısından giriş yapmaya çalışırken yakalandı”

Serdar Sertçelik’in Macaristan’da yakalanarak gözaltına alınmasına ilişkin İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Ayhan Bora Kaplan organize suç örgütünün üst düzey yöneticilerinden olan Serdar Sertçelik hakkında, ‘malvarlığı değerlerinin meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, kasten öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’ suçlarından kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı. 17 Mayıs’tan itibaren uluslararası seviyede aranan Serdar Sertçelik, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve MİT’in müşterek çalışmaları ile Macaristan’da yakalandı. MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Interpol Europol Dairesi Başkanlığı’nın takibini sürdürdüğü Sertçelik’in, 25 Mayıs 2024’te Gürcistan sahte pasaportu ve ‘Simeon Nikos’ kimlik bilgisiyle Roszke Sınır Kapısı’ndan giriş yapmaya çalıştığı belirlendi.

İadesi için adli süreç başlatıldı

Öte yandan güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, MİT, Fransa’nın başkenti Paris’te olduğu düşünülen Serdar Sertçelik’in, Karadağ’da olduğunu tespit etti. Serdar Sertçelik’in yeri, anında Adalet Bakanlığı ile paylaşıldı. Eş zamanlı olarak Interpol tarafından Sertçelik hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı. Hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldığını öğrenen firari Sertçelik, Karadağ’dan kara yolu ile Sırbistan üzerinden Macaristan’a kaçtı. Macaristan sınırında Gürcistan sahte pasaportu ile yakalanan Sertçelik’in iadesi için Adalet Bakanlığı tarafından adli süreç başlatıldı.

Yakalandıktan sonraki fotoğrafı ortaya çıktı

Macaristan’da sahte pasaport ve ‘Simeon Nikos’ kimlik bilgisiyle Roszke Sınır Kapısı’ndan giriş yapmaya çalışan Sertçelik’in yakalandıktan sonraki ilk fotoğrafı da ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x